W 2021 r. wprowadzono w Polsce ryczałt od dochodów spółek. Jest to nowa forma opodatkowania dochodów z działalności przeznaczona dla podatników CIT. Inspiracją do stworzenia ryczałtu od dochodów spółek był m.in. model opodatkowania osób prawnych obowiązujący w Estonii, stąd potocznie nazywany jest „estońskim CIT”.

W dużym uproszczeniu Podatek zapłacisz tylko wtedy, kiedy spółka wypłaca zysk. To spółka decyduje, kiedy i w jakiej wysokości wypłaci zysk wspólnikom. W ten sposób sama określa czas oraz wysokość podatku do zapłaty. Ponadto w Estońskim CIT nie występują zaliczki na podatek. Dzięki temu firma dysponuje większą ilością środków na bieżącą działalność gospodarczą.

Kto może skorzystać?

Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek mogą wybrać przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjnej czy spółki komandytowej, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Podatnicy ryczałtu od dochodów spółek nie mogą również posiadać udziałów/akcji w innych spółkach.

Oszczędność podatkowa

Opodatkowanie wypłaty zysku w postaci dywidendy jest niższe niż na zasadach klasycznych. Przy opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek zapłacisz znacznie mniej. W przypadku małego podatnika zapłacisz podatek CIT i PIT w łącznej wysokości 20% – zamiast 26,29%. W przypadku większych podatników kwota podatku CIT i PIT wyniesie tylko 25% – zamiast 34,39%.

 

Podstawa opodatkowania i kiedy wpłacamy podatek

  1. zysk wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem, który spółka wypłaciła w formie dywidendy wspólnikom lub przeznaczyła na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym wybór opodatkowania ryczałtem

Do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku, w którym podjęto uchwałę

Przykład:

  1. Spółka jest od 2022 r. w systemie estońskiego CIT. W roku 2022 wypracowała 10 mln PLN zysku, który w roku 2023 przeznaczyła na kapitał zapasowy uchwałą wspólników. Spółka nie zapłaci estońskiego CIT
  2. Spółka jest od 2022 r. w systemie estońskiego CIT. W roku 2022 wypracowała 20 mln PLN zysku, który w roku 2023 postanowiła wypłacić wspólnikom. Spółka zapłaci estoński CIT do 31.03.2024 r.
  • suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, – Do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym się pojawił ukryty zysk

Przykład:

Wspólnik spółki korzysta prywatnie i firmowo z samochodu będącego własnością spółki.

W miesiącu marcu roku 2023 spółka poniosła wydatki z tyt. tego samochodu w kwocie 1000,00 PLN. Spółka zapłaci estoński CIT do 20.04.2023 r.

  • dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych, – Do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym się pojawił wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą

Przykład:

Pracownik spółki korzysta prywatnie i firmowo z samochodu będącego własnością spółki.

W miesiącu marcu roku 2023 spółka poniosła wydatki z tyt. tego samochodu w kwocie 1000,00 PLN. Spółka zapłaci estoński CIT do 20.04.2023 r.

  • Zaliczka na poczet dywidendy, – Do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku, w którym wypłacono zaliczkę

Przykład:

Spółka jest w systemie estońskiego CIT od roku 2022 i postanowiła w roku 2023 wypłacać zaliczki na poczet dywidendy. Spółka zapłaci estoński CIT od tych zaliczek do 31.03.2024 r.

 

Jak przejść na Estoński CIT ?

Przejście na Estoński CIT jest dobrowolne Aby to zrobić, złóż zawiadomienie ZAW-RD o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do końca 1. miesiąca roku podatkowego, w którym chcesz korzystać z Estońskiego CIT.

Możesz przejść na Estoński CIT także w trakcie roku podatkowego. Pamiętaj jednak, że musisz wtedy rozliczyć CIT klasyczny, zamknąć księgi i sporządzić sprawozdanie finansowe oraz złożyć zawiadomienie ZAW-RD do końca pierwszego miesiąca, w którym będziesz korzystał z Estońskiego CIT.

 

Skontaktuj się z nami, mamy za sobą dziesiątki wdrożeń estońskiego CIT, inne firmy już oszczędzają na podatku!

Witryna, wraz z całą swoją zawartością i elementami, udostępnia jedynie ogólne informacje. Nie świadczymy za jej pośrednictwem żadnych profesjonalnych usług doradczych (w tym doradztwa podatkowego). Przed podjęciem decyzji lub działań, które mogą wpływać na sytuację finansową lub działalność gospodarczą użytkownika, zaleca się skonsultowanie się z wykwalifikowanym doradcą.

Udostępniona witryna nie zawiera żadnych gwarancji ani zapewnień co do treści w niej zawartych. Nie gwarantujemy również, że jest ona bezpieczna, wolna od błędów, wirusów lub złośliwego oprogramowania, ani że spełnia określone kryteria jakości lub wydajności. Nie udzielamy żadnej wyraźnej ani dorozumianej rękojmi, w tym – bez ograniczeń – dotyczącej przydatności handlowej, tytułu prawnego, zgodności z określonymi celami, nienaruszania praw autorskich, bezpieczeństwa czy rzetelności.

Użytkownik korzysta z witryny na własne ryzyko, przyjmując pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikające z jej używania, w tym za ewentualną utratę danych lub usług. Nie odpowiadamy za szkody pośrednie, bezpośrednie, specjalne, uboczne, oczekiwane, następcze, moralne ani za jakiekolwiek inne szkody wynikające z korzystania z witryny, niezależnie od ich podstawy prawnej (umownej, deliktowej lub innej, w tym wynikającej z zaniedbania), nawet jeśli mogliśmy być świadomi ryzyka ich wystąpienia.